Khan Academy TR ve Türk Eğitim Vakfı, Fırsat Eşitliği İçin Güçlerini Birleştirdi
< Haberlere Dön

Khan Academy TR, yarım yüzyılı aşkın süredir ülkemizde eğitime hizmet eden ve fırsat eşitliğini destekleyen Türk Eğitim Vakfı ile gençlerimizin geleceği için önemli bir iş birliğini hayata geçirdi. İş birliği kapsamında TEV bursiyerleri, aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar binlerce eğitim videosuna TEV Akademi platformu üzerinden ulaşabiliyor.

Koranavirüs (Covid-19) küresel salgını nedeniyle tüm öğrenciler gibi Türk Eğitim Vakfı bursiyerleri de eğitimlerine uzaktan eğitim ile devam ediyor. Bu farkındalıkla harekete geçen TEV Akademi ile Khan Akademi Türkiye güçlerini birleştirdi. İş birliği kapsamında aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar binlerce Khan Akademi eğitim videosu TEV bursiyerlerinin erişimine sunuldu.

Khan Academy işbirliği ile TEV Akademi öğrencileri Ortalama 8 dakikada bilgi sahibi olabilecek

Türk Eğitim Vakfı (TEV), bursiyerlerinin iş hayatına hazırlanmaları ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla oluşturduğu TEV Akademi ile dünyanın en büyük online öğrenme platformu Khan Akademi’nin Türkiye ofisi, TEV bursiyelerleri için ortak bir çalışmaya imza attı.  Bilgiye istenildiği an, istenilen yerde ulaşarak bireyin kendine en uygun hızda öğrenebilmesinin önemine inanan iki kurum, binlerce eğitim videosunu TEV bursiyerleriyle buluşturdu. Khan Akademi ders videoları, ortalama 8 dakikada konuyu anlaşılır bir dil ile anlatarak öğrenmek isteyen herkesin sıkılmadan öğrenmesini sağlıyor.  Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp ve uzay bilimleri gibi konularda ilkokuldan lisansüstü seviyeye kadar uzanan geniş bir yelpaze sunan Khan Akademi’de arkadaşça bir dil ile hazırlanan eğitim videoları, ipuçları verebilen interaktif alıştırmalar ve yazılı kaynakları da öğrencilerle buluşturuyor.

Khan Academy içerikleri öğrencilerden tam not aldı

Eğitimlerin oldukça yararlı olduğunu söyleyen TEV bursiyerleri, genel olarak içeriklerin faydalı ve bilimsel olduğunu söyledi. “AP_Açık Ekonomi: Uluslararası Ticaret ve Finans” eğitimi alan Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Serkan, videoların uzunluğunun çok iyi ayarlandığını ve dikkat dağılmadan rahatlıkla izleyebildiğini söyledi. Ayrıca anlatım tarzının herkese hitap ettiğini, konu ile ilgili alaka ve bilgisi olmayanların dahi keyifli bir şekilde fikir sahibi olmasını sağlayacak şekilde hazırlandığının altını çizdi. Khan Akademi üzerinden izlediği bu içeriklerin okul eğitimine önemli katkıları olduğunu belirtti.

Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Umut da “Python Dilinde Programlama” alanında izlediği içeriklerden çok ilham aldığını ve yöneticilerden daha fazla içerik eklenmesini talep etti.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Hacer ise “Orta ve Modern Çağ” eğitimi aldı ve içeriklerin oldukça yararlı olduğunu belirterek, sanat tarihi kavramlarını öğrenme ve ele alınan dönemlerin üslupsal özelliklerini kavrama bakımından oldukça yararlı olduğunu dile getirdi.

İş birliği kapsamında açıklamada bulunan Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay,  böylesine önemli bir kurum ile iş birliği içinde olmaktan oldukça mutlu oldukları dile getirdi. TEV’in misyonu gereği geleceğimizi emanet edeceğimiz beyinleri desteklemek olduğunun altını çizen Günay, “Türk Eğitim Vakfı (TEV) olarak bursiyerlerimizin her alanda yanlarında olmak için çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz gündem nedeniyle de öğrencilerimiz uzaktan eğitim ile eğitim-öğretim yılını kapatacaklar. Ancak bir sonraki döneme daha verimli hazırlanmaları için Khan Akademi ile bir iş birliğine gittik.  Bu kapsamda da binlerce eğitim videosuna bursiyerlerimiz TEV Akademi platformu üzerinden erişim sağlıyorlar. Eğitimin her birey için temel bir hak olduğuna inanan bir kurum olarak bu iş birliği bizim için oldukça kıymetli. Hiçbir bursiyerimizin eğitiminin kesintiye uğramaması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Khan Akademi’ye kıymetli destekleri için çok teşekkür ederiz” dedi.

Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal ise Türk Eğitim Vakfı ile günün koşullarına uygun olarak online ortamda eğitime değer katacak bir işbirliğini hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti. Köksal, “Pandemi ve uzaktan eğitim süreci, tüm dünyaya eğitimde dijital dönüşümün önemini gösterdi. Yüz yüze ve online eğitimin bir araya gelmesiyle, yeni nesil bir öğrenme kültürünün şekilleneceği önümüzdeki süreçte, erişim eşitliği konusu başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına çok önemli bir rol düşüyor. İnanıyoruz ki eğitim her birey için temel bir hak ve teknoloji bize fırsat eşitliğini güçlendirmek için geçmişte var olmayan imkânlar sunuyor. Türk Eğitim Vakfı gibi yarım yüzyılı aşkın süredir ülkemizde eğitime hizmet eden ve fırsat eşitliğini destekleyen önemli bir STK ile güçlerimizi birleştirmekten sevinç duyuyoruz. Binlerce bursiyere ücretsiz eğitim ulaşmaya başlaması kadar onlardan alacağımız geribildirimler de bizim için çok değerli. En önemlisi ise, işbirliğimizin sivil toplumda nice birlikteliklere vesile olmasını diliyorum. STK’lar ve sektörlararası güç birliği, ülke olarak eğitimde dijital dönüşümü eşitlikçi ve hızlı olarak içselleştirebilmemize önemli bir katkı sağlayacak. Tüm TEV Ailesi’ne destekleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.

- - -

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Khan Academy Hakkında:

2008 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve bugün 45 dilde ve 190 ülkede online eğitim için kullanılan Khan Academy verdiği 5 milyar ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak tanınıyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Khan Academy’nin tüm içeriği herkese açık ve her zaman ücretsiz. STFA Grubu’nun girişimiyle Silikon Vadisi merkezli platformun ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, “herkese, her yerde, dünya standartlarında, kişiselleştirilmiş ve ücretsiz eğitim” olanağını sunmayı amaçlıyor. Yaklaşık 10.000 ders videosu ve 100.000 interaktif alıştırma www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinde yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, bilgisayar bilimi, uzay bilimleri ve tıp gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denklemlere, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpazeye yayılıyr. Yapay zeka ile her bireyi kendine en uygun içeriklere yönlendirebilen ve gelişimini takip etmesini sağlayan platform, aynı zamanda öğretmen araçları ile örgün eğitime destek sunuyor. Sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamayı hedefleyen Khan Academy, Türkiye’de şu ana kadar 16 milyon bireyin eğitimine katkı sağladı ve 130 milyonu aşkın ücretsiz ders verdi.