Khan Academy Türkçe ve Turkcell’den Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Dev İşbirliği
< Haberlere Dön

Öğrenciler ve öğrenmek isteyen herkes Khan Academy Türkçe’nin ücretsiz eğitim içeriklerine Turkcell hatlı mobil cihazlardan internet data kullanım bedeli ödemeden ulaşabilecek.

Dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu Khan Academy’nin Türkçe derslerine artık Turkcell hatlı mobil cihazlardan kota ve fatura derdi olmadan ulaşılabilecek, herkes istediği yerde, istediği hızda hiçbir ücret ödemeden öğrenebilecek. Matematikten fiziğe, finanstan uzay bilimlerine kadar geniş bir kütüphaneye sahip olan Khan Academy Türkçe’nin sunduğu eğitim videoları ilkokuldan üniversiteye tüm gençlere veya kendini geliştirmek isteyen yetişkinlere; eksiklerini telafi etmek, çocuğunu ders çalıştırmak ya da sadece merak ettiği bir konuyu öğrenmek isteyen herkese ücretsiz bir eğitim kaynağı sunuyor.

STFA Grubu’nun desteğiyle bir STFA Vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı çatısı altında 2012 yılından itibaren dünyaca ünlü eğitim platformu Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyet gösteren Khan Academy Türkçe, bugüne kadar verdiği 10 milyonun üzerinde ders ile Türkçe eğitimde fırsat eşitliğine önemli bir katkı sağladı. Herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim imkanı sağlama misyonu ile yola çıkan Khan Academy, “Tek bir şeyi bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin!” sloganı ile aynı zamanda toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Khan Academy Türkçe ve Turkcell Akademi arasında 2014 yılında başlayan işbirliği eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin en yaygın mobil operatörünün ağı ile Khan Academy Türkçe içeriklerini daha fazla bireye ulaştırmayı amaçlıyordu. Uzun süren çalışmaların ardından bu sene Türkçe eğitimde fırsat eşitliği için dünyada benzeri görülmemiş bir işbirliği ile çok önemli bir değer sunuyor. Halihazırda ücretsiz olan 4500’den fazla Türkçe eğitim videosuna, Turkcell hatlı mobil cihazlardan ulaşıldığında kullanıcılara mobil data kullanım ücreti yansımıyor; böylece ücretsiz olan içeriğe erişim de tamamen ücretsiz hale geliyor. Internet bağlantısına sahip cep telefonu bulunan herkes Khan Academy Türkçe’nin sunduğu geniş kütüphaneden hiçbir ücret ödemeden faydalanabiliyor.

Khan Academy Türkçe Direktörü Alp Köksal; “Eğitimde dijital dönüşümün her geçen gün hız kazandığı, cep telefonlarının birer öğrenme aracına dönüştüğü günümüzde, dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu Khan Academy derslerine Türkçe konuşan herkesin kolayca ulaşabilmesi bizim esas amaçlarımızdan biri. Bu anlamda, Turkcell tarafından sağlanan internet erişiminin de artık ücretsiz olmasının eğitimde fırsat eşitliği adına önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Khan Academy Türkçe olarak 2013 yılından beri STFA Grubu’nun desteği ile hiçbir kâr amacı gütmeden, herkese, her yerde, dünya standartlarında bir öğrenim imkânını ücretsiz olarak sunmayı ve Türkçe eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Eğitim alanında bir gönüllülük ve sosyal sorumluluk girişimi olarak yola çıkan Khan Academy Türkçe’nin tamamen ücretsiz olarak sunduğu eğitim içeriğine kullanıcıların istediği an ve istediği yerden ücret ödemeden ulaşabilmeleri için Turkcell’in desteği bizim için çok değerli. Khan Academy Türkçe ve Turkcell işbirliği ile öğrenciler, öğretmenler, okullar, kendini geliştirmek isteyen yetişkinler; kısacası merak eden ve öğrenmek isteyen her bireye bilgiye ulaşmak için bugüne kadar benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Turkcell Akademi Grup Başkanı Banu İşçi Sezen ise yeni işbirliğinin eğitimde fırsat eşitliğinde oyunun kurallarını değiştirdiğini vurgulayarak, “Khan Academy Türkçe ile yaptığımız bu son işbirliği sayesinde öğrencilerin kendisini geliştirmesine katkıda bulunmakla beraber öğretmenlerin de kendi müfredatlarını zenginleştirmesi için olanak sağlıyoruz. Ayrıca velilerin de çocuklarının ödevlerine yardımcı olabilecekleri bir öğrenme platformuna imkân veriyoruz. Tüm bu içeriği ücretsiz sunduğumuz gibi Turkcell müşterilerinin data kullanımından da herhangi bir ücret talep etmiyor, eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlıyoruz. 800 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak tanınan Khan Academy’nin sadık bir kullanıcısı olarak tüm müşterilerimizi bu zengin içerikten yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

Turkcell hatlı mobil cihazlardan Khan Academy Türkçe derslerine data ücreti ödemeden ulaşmak için: www.khanacademy.org.tr  ya da www.turkcellakademi.com