Velilere Eğlenceli Yaz Ödevi
< Haberlere Dön

Biraz fizik bilgisi daha iyi bilardo oynamanızı, kimya daha iyi yemek yapmanızı ya da doğru şekilde kullanılan matematik, daha az benzin harcamanızı sağlayabilir...  Ama bunun için kimi zaman dersi derste değil ihtiyacınız olduğunda, istediğiniz yerde, kendinize uygun şartlarda ve keyifle öğrenmeniz gerekir.

İşte bunun için de yaz ayları,  farklı alanlarda binlerce dersi ‘ücretsiz’ ve en pratik haliyle anlatan www.khanacademy.org.tr’nin tam zamanı. Öğrenci ve öğretmenlerin kısa sürede beğenisini kazanan Khan Academy Türkçe tam 1,5 milyon ders verdi bile.

Yaz tatilinde veliler çocuklarının yaz tatilini planlama dönemine girerken; öğrenciler ise yıl içerisinde harcadıkları enerjiyi yeniden depolamaya ve rahatlamaya çalışıyor. Genellikle de uzun yaz tatilinin ardından okula başladıklarında dersleri takip etmekte zorlanıp, bir önceki yıla ait bilgileri hatırlamakta güçlük çekebiliyorlar.

Yaz tatili boyunca öğrencilerin her gün kitaplarını açıp ders çalışmalarını istemek ise gerçekçi değil. Her yere taşınabilecek ve konuların sözlü olarak anlatıldığı bir kaynak gerekli. İnternet üzerinden ulaşılabilen dünyanın en büyük sınıfı Khan Academy Türkçe, teknolojinin getirilerinden yararlanarak ve eğitime farklı bir bakış açısı getirerek bu soruna çözüm getiriyor. Ortalama süresi 8 dakika olan derslerine dünyanın her yerinden istediğiniz zaman ulaşabiliyor; hem kendiniz, hem de çocuklarınız için konsantrasyon ve motivasyonun en uygun olduğu zamanı seçebiliyorsunuz. Böylece tatil süresince Khan Academy Türkçe ile her gün 15-20 dakikalık çalışma zamanı yaratmak çok daha kolay.

Kişiselleştirilmiş eğitim anlayışıyla hazırlanmış ders videoları ile öğrenci videoyu gerektiğinde durdurarak ya da tekrar ederek konuyu kendine en uygun hızda öğrenebiliyor. Böylece yaz boyunca eğitimden uzak kalmayarak yeni okul yılına çok daha hazır olarak başlamak mümkün.

Hem veliler hem öğrenciler için daha eğlenceli bir yaz tatili için www.khanacademy.org.tr adresini ziyaret ediniz.

Khan Academy Türkçe Hakkında: Amerika’da eğitimde bir devrim olarak adlandırılan, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar verdiği 400 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak biliniyor. Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, ‘Herkese, her yerde, her zaman, kendi hızında ve bedelsiz eğitim’ olanağını sunuyor. Şu ana kadar Türkçeleştirilen 2500’den fazla ders videosu www.khanacademy.org.tr adresinde yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp, astronomi, bilgisayar bilimi gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denkleme, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. TEVİTÖL, Koç Lisesi, TED Koleji, Robert College, Boğaziçi Üniversitesi gibi okullardan gönüllü öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, iş hayatından konularının uzmanı profesyoneller ve ve seslendirme sanatçıları projeye destek veriyorlar. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri seçmeli altyazılar ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor.