Khan Academy Türkçe 1 Milyonuncu Dersini Verdi
< Haberlere Dön

Türkçe eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyi hedefleyen Khan Academy Türkçe’nin verdiği ders sayısı kısa sürede 1 milyona ulaştı! Khan Academy Türkçe, bir STFA vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından Türkçeleştiriliyor. Kar amacı gütmeyen bir platform olan Khan Academy Türkçe’ye birçok çevirmen, öğrenci, öğretmen ve sanatçı gönüllü destek veriyor; işbirlikleri ile her geçen gün büyüyor ve daha çok kişiye ulaşıyor.

STFA’nın girişimiyle dünyanın ne büyük online eğitim platformu Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, ‘Herkese, her yerde, her zaman, kendi hızında ve bedelsiz eğitim’ olanağını sunuyor. Şu ana kadar Türkçeleştirilen 2500’e yakın ders videosu www.khanacademy.org.tr adresinde yayınlanıyor.

Öğrenci, öğretmen, iş adamı ya da ev hanımı; herkes aradığı bilgiye ve dilediği eğitime eşit şartlarda Khan Academy dersleri ile ulaşıyor, dünyanın Türkçe konuşulan en büyük dersliği Khan Academy Türkçe’nin ortalama 8 dakikalık samimi dersleri ile sıkılmadan öğreniyor ve kendini geliştirme fırsatı buluyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp, astronomi, bilgisayar bilimi gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denkleme, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. Khan Academy Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da yer alıyor. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri seçmeli altyazılar ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor.

Amerika’da eğitimde bir devrim olarak adlandırılan, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar verdiği 365 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak biliniyor. Khan Academy’den dünya genelinde her ay 10 milyon öğrenci faydalanırken, 150 bin eğitimci de Khan Academy’yi bir eğitim aracı olarak sınıflarında kullanıyorlar. Khan Academy, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyi ve Türkçe konuşan 240 milyon insan için ücretsiz bir öğrenim kaynağı olmayı hedefliyor.