EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Salman Khan

Bu bölümde Khan Academy'nin kurucusu ve CEO'su Salman Khan, ya da bilinen adıyla Sal Khan'ın konuşmaları, röportajları ve haberlerini bulabilir; fikirlerinden ilham alabilirsiniz.

1976 yılında ABD'de dünyaya gelen Sal Khan, göçmen bir ailenin oğlu. Zor şartlarda geçen bir çocukluğun ardından çok başarılı bir öğrenci olan Sal, MIT ve Harvard gibi en iyi üniversitelerden 4 senede 4 diploma kazandı. 30'lu yaşlarının başında finsans sektöründeki kariyerinde başarı ile yükselirken eğitime odaklandı. Eğer sahip olduğu eğitimi alma şansı olmasaydı, belki de bulunduğu noktada olamayacaktı. İşte bunun için sahip olduğu en değerli şey olan bilgisini herkesle ücretsiz olarak paylaşmak amacıyla kurduğu Khan Academy, bugün 190 ülkede 135 milyon öğrenciye bedava eğitim veren, dünyanın en büyük online eğitim sitesine dönüştü.

Geçtiğimiz yıllarda Times Dergisi tarafından Dünya'daki en etkili 100 isimden biri olarak gösterilen Salman Khan, Fortune dergisi tarafından 40 yaş altındaki en önemli 40 isimden biri seçilde ve eski ABD Başkanı Obama tarafından ABD'nin Girişimcilik Elçisi ilan edildi.  Bill Gates'in "geleceğin eğitimini bize gösteren öğretmen" dediği Sal Khan, bugün dünya çapında tanınan bir eğitimci ve sosyal girişimci.