Sayfa yükleniyor... Yükleme hızı bağlantınıza göre değişiklik gösterebilir

Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında, Bedelsiz Eğitim!


Khan Academy, teknoloji destekli ve insan odaklı bir eğitim anlayışını savunan; kar amacı gütmeyen bir online öğrenme platformudur. Amacımız, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenme inkanına sahip olabilmesini sağlamaktır.

Khan Academy web sitesinin tüm içeriği herkese açıktır: Öğrenci, öğretmen, işinsanı, evhanımı ya da dünyamızı ziyaret eden meraklı bir uzaylı... Kim olursanız olun, Khan Academy'nin eğitim içeriğine hiçbir bedel ödemeden ulaşabilirsiniz. Khan Academy'nin amacı tüm dünyada eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmektir.

Khan Academy'nin sunduğu kişiye özel öğrenme deneyimi ile kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir, ya da öğretmenseniz Khan Academy'yi yenilikçi bir eğitim aracı olarak sınıfınızda kullanabilirsiniz. Khan Academy hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı hem de öğretmenler için sınıflarında, ya da veliler için evlerinde kullanabilecekleri bir eğitim aracıdır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK DERSLİĞİ


Dünyanın 190 ülkesinde her yıl 100 milyon öğrenci Khan Academy ile öğreniyor. Khan Academy dersleri bugüne kadar 1,5 milyar kez izlendi. Her gün 5 milyon interaktif alıştırma sorusu cevaplanırken şu ana kadar cevaplanan toplam alıştırma sayısı 10 milyara ulaştı. Bugün 2 milyon öğretmen sınıflarında Khan Academy'den faydalanıyor ve bu sayılar her geçen gün artıyor. Khan Academy derslerine tam 36 dilde erişilebiliyor.

Khan Academy teknoloji destekli ve insan odaklı bir eğitim yaklaşımıyla okullara, öğretmenlere ve öğrencilere bir destek kaynağı sunmayı amaçlıyor. Sınıfı tersine çeviriyor: Khan Academy ile ders işlenen birçok sınıfta öğrenciler artık sınıfa gitmeden önce konuları Khan Academy ile öğreniyor, sınıfta ise etkileşimli bir ortamda öğretmenleri ile birebir vakit geçirmek ve birlikte soru çözmek için daha çok zaman buluyorlar. Khan Academy herkese dersleri kendi hızında takip etme şansı ve kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi sunuyor. Khan Academy sistemi ile öğrenenler bir konuda uzmanlaşmadan bir sonraki konuya geçemiyor, sistem her kullanıcının bilgi seviyesini gelişmiş tespit algoritmaları sayesinde teşhis ediyor ve bilgi haritası üzerinden kendilerine uygun konulara yönlendiriyor. Ayrıca, gerçek zamanlı istatistik verileri ile öğretmenler ve veliler öğrencilerin gelişimini takip edebiliyorlar. Khan Academy sisteminde bulunan yönlendirme, seviye belirleme, raporlama ve ödüllendirme algoritma ve mekanizmaları gibi gelişmiş özelliklerin tamamıtr.khanacademy.org adresinde Türkçe olarak sunuluyor.

ÖĞRENMENİN YENİ YOLU

7000’den fazla ders videosu içeren kütüphanemiz matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan tıp bilimine öğrenmek istediğiniz çoğu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Geniş Matematik bölümünün içerisinde 1+1’den başlayarak diferansiyel denklemlere doğru ilerleyebilir, ya da hangi konuyu öğrenmeye ihtiyaç duyuyorsanız o konuya atlayabilirsiniz. Fen Bilimleri bölümünde Fizik, Kimya, Organik Kimya ve Biyoloji konularını öğrenebilirsiniz. Her bir ders videosu kolay anlaşılabilmesi için ortalama 8 dakika uzunluktadır.

TÜRKÇE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN SOSYAL SORUMLULUK VE GÖNÜLLÜLÜK

Eğitimin ihtiyacı olan herkese ulaşması için ücretsiz olması gerektiğine inanıyoruz ve dünya standartlardında bilgiyi internet olan her yerde, herkese, kişiye özel ve ölçeklendirilmiş olarak sunmayı amaçlıyoruz.

Khan Academy Türkçe, dünyanın en büyük ücretsiz öğrenme platformu olan Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçti. Bir STFA Vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı çatısı altında 500’den fazla gönüllünün de desteğiyle Khan Academy derslerini Türkçeleştiriyor ve Türkçe eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak amacıyla, herkese, her yerde, dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim kaynağı sunuyoruz. Khan Academy’nin Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı'nda yayınlanıyor ve ülke genelinde binlerce okula ulaşıyor. Sadece örgün öğretime destekle kalmıyor, hayat boyu öğrenme anlayışıyla, Khan Academy'nin sunduğu eğitim içeriğinden geçmişte dilediği eğitimi alma şansı olmamış ya da eksiklerini telafi etmek isteyen bireylerin de yararlanması amaçlanıyor. Khan Academy Türkçe, bir eğitim kurumu olmanın yanı sıra sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak birçok birey ve kurumun desteğiyle her geçen gün büyüyor ve Türkçe eğitimde fırsat eşitliğini güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Khan Academy Türkçe Takımı, gönüllülerimiz ve çok daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: www.khanacademy.org.tr/hakkımızda

Khan Academy Türkçe Gönüllüsü olmak isterseniz buradan bilgi alabilirsiniz:
www.khanacademy.org.tr/gönüllü

Eğer bir öğretmen olarak Khan Academy’den faydalanmak isterseniz buraya tıklayınız:
www.khanacademy.org.tr/öğretmen

HER ŞEYİ ÖĞRENEBİLİRSİN

Khan Academy Türkçe tüm dünyada büyük ilgi gören “You Can Learn Anything” (Her Şeyi Öğrenebilirsin) kampanyasını Türkiye’de de başlattı. “Her Şeyi Öğrenebilirsin” tanıtım videosunda kampanyanın ilham aldığı değerler çarpıcı şekilde vurgulanırken, kampanya çerçevesinde, “Her insan öğrenebilir. Kim olursan ol, nerede olursan ol, tek bir şeyi bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin!” sloganı ile ülkemizde de toplumsal farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Eğitimde fırsat eşitliği felsefesi ile yola çıkan, dünyanın en yaygın online öğrenim platformu Khan Academy, sanal ortama sivil bir katkı olarak sunduğu “Her Şeyi Öğrenebilirsin” kampanyası ile her insanın öğrenebileceğinin altını çizerken, zekânın doğuştan, genetik faktörlerle belirlendiği yönündeki yargıları yıkıp gelişme odaklı bir zihniyeti teşvik ediyor. Khan Academy’nin kurucusu Salman Khan bu konudaki düşüncesini, “Öğrenme konusuna olan bakışımız, öğrettiğimiz her şeyden çok daha önemli. Eğer toplum olarak öğrenirken çabalamamız gerektiğini kabullenirsek, insanlığın potansiyeli uçsuz bucaksız bir hal alacaktır” cümleleriyle özetliyor ve herkesi öğrenmeye davet ediyor.  
www.herseyiogrenebilirsin.org

Khan Academy Türkçe ücretsiz online eğitim platformudur. #HerŞeyiÖğrenebilirsin

www.khanacademy.org.tr ©2018 Khan Academy TR®